A csecsemők mozgásfejlődése során a nagymozgásoknak meghatározott sorrendjük van, egyszerűen így vagyunk genetikailag kódolva. E mozgásminták egymásra épülnek, és hozzájárulnak a gyermek egészséges testi és idegrendszeri fejlődéséhez. Az alábbiakban bemutatjuk, miért fontos követni ezt a sorrendet, és mit tehet a szülő, ha egy-egy nagymozgás elmarad/kimarad.
A SORREND ÉS JELENTŐSÉGE
Vegyük először a helyes sorrendet:
Fordulások -> Kúszás -> Mászás -> Felülés-ülés -> Felállás-állás -> Járás
Ahogy azt már a bevezetőben is leírtuk, a mozgásfejlődési lépcsők nem csupán a mozgásban, hanem az idegrendszer fejlődésében is meghatározóak. Ezek a szakaszok segítik a gyermek izomzatának erősödését, valamint az ízületi rendszer és az idegrendszer megfelelő fejlődését. A mozgás sorrendjének felborulása az idegrendszer optimális működését is befolyásolhatja, épp ezért kell figyelemmel kísérni ezt az időszakot, és időben beavatkozni, ha az szükséges.
A SORREND FELBORULÁSA VAGY EGY-EGY MOZGÁSFORMA KIHAGYÁSA
Előfordulhat, hogy a csecsemők kihagynak egy mozgásformát vagy felcserélik a sorrendet, például kúszás után azonnal felállnak, kihagyva a mászást. Miért baj ez?
Az idegrendszer fejlődése – melyet például a mászás, kúszás gyakorlása is befolyásol – elengedhetetlen a későbbi finommozgások, egyensúly és koordináció fejlődéséhez. A mászáshoz a jobb és a bal agyfélteke együttműködésére van szükség, ezáltal pedig fontos idegrendszeri összeköttetések alakulnak ki, amelyek az írás, olvasás és számolás elsajátításánál is nélkülözhetetlenek. Emellett, például a mászás kimaradása jelentősen befolyásolja a járás minőségét is.
MIT TEHET A SZÜLŐ ELTÉRÉSEK ESETÉN?
A csecsemőkorban már észlelt, de sajnos nem kezelt problémák kijavítása óvodás, illetve iskolás korban már nem minden esetben lehetséges teljesen. Épp ezért fontos, hogy figyeljünk és helyesen járjunk el ezzel kapcsolatban.
Ha a szülő azt tapasztalja, hogy a gyermek mozgásfejlődése eltér a megszokottól, érdemes azonnal DSGM-szakgyógytornászhoz fordulni, aki egészen biztosan tud iránymutatást adni arra vonatkozóan, mit tehet a szülő.