Dévény Anna

„Fogalmam sem volt róla, milyen nehéz utat kell majd megjárnom, de úgy érzem közvetítő vagyok, akit odafentről megbíztak, hogy ezt a csatát vívjam meg."
(Dévény Anna)

Dévény Anna élettörténete

(1935-2017)

1945

Gyermekként megismerkedik a művészi tornával

1945

1957

Gyógytornász diploma megszerzése

1957

1970

a Budapesti Testnevelési Főiskolán ritmikus sportgimnasztika szakedzői diploma megszerzése

1970

1976

Elkezdi az ortopédiai problémákkal küzdő gyermekek mozgásfejlesztését a saját módszere szerint

1976

1980

Vitray Tamás Siker című műsorában bemutatja elért eredményeit és megkapja a műsor legtöbb közönségszavazattal járó különdíját

1980

1990

Dévény Anna Alapítvány létrehozása

1990

2003

Batthyány-Strattmann László-díj

2003

2010

Prima Primissima díj

2010

2013

Budapest I. kerület Díszpolgára

2013

2014

Magyar Érdemrend Középkeresztje

2014

2015

PRO FAMILIS díj

2015

2017

Magyar Örökség díj

2017

Élete

Dévény Anna hite megingathatatlan volt abban, hogy küldetése a folyamatos segítés.

Dévény Anna 1935-ben született Budapesten. 10 éves korában a budapesti Mészáros utcai Táncművészeti Iskolában ismerkedett meg a művészi tornával, ahol Kovács Éva tanítványa volt. 1957-ben az Állami Gyógytornászképzőben gyógytornász diplomát szerzett. 1957-67 között a Semmelweis Orvostudományi Egyetem Neurológiai Klinika Organikus Ideg- és Pszichiátriai Osztályán gyógytornászként dolgozott, majd 1967-76 között a Budapesti Tétényi úti Kórház Organikus Idegosztály vezető gyógytornásza volt. Ezzel párhuzamosan 1957-től anyaiskolájában, a Mészáros utcai Táncművészeti Iskolában művészi tornát tanított. 1970-ben a Budapesti Testnevelési Főiskolán ritmikus sportgimnasztika szakedzői diplomát szerzett. 1976-tól a Péterfy Sándor utcai Kórház kihelyezett tornatermének vezető gyógytornászaként ortopédiai problémával küzdő gyermekek mozgásfejlesztését végezte a művészi torna alapelvei és gyakorlati anyaga szerint. Több éves kitartó munkáját követően 1980-ban Vitray Tamás Siker című műsorában bemutatta elért eredményeit és megkapta a műsor legtöbb közönségszavazattal járó különdíját.

Dévény Anna örökösen cselekvő ember volt: több, mint 40 évig gyógyított, 1992 óta vezette a nevével fémjelzett Alapítványt, ahol nemcsak vezetőként, hanem vezető gyógytornászként is dolgozott. Több, mint 20 évig tartott speciális testképző tréninget a Magyar Állami Operaházban a Magyar Nemzeti Balett művészei számára.

Elméleti és gyakorlati vezetőként folyamatosan részt vett a jövő DSGM-szakgyógytornászainak oktatásában posztgraduális képzés keretében, ami eddig közel 300 DSGM-szakgyógytornászt indított útjára.

Cselekvő, agilis, kitartó, eltökélt és maximalista ember volt.

 

Munkássága

Elődeinek, mestereinek szemléletmódját kiindulásként használta, így alkotta meg saját módszerét.

Máshonnan indult, máshova érkezett. A máshonnan indulás Dévény Anna művészi torna múltjából származik, abból a felismerésből, hogy a sérült mozgás korrekciója csak az egészséges mozgás mintájára valósulhat meg. Másnak lenni nem könnyű, az új dolgok elfogadtatása mindig nehézségekbe ütközik; de az elveit soha nem adta fel és az idő Őt igazolta.

Munkája révén létrejött a szülési sérült csecsemők és kisgyermekek valódi gyógyítása és a baleseti utókezelések egyedülállóan eredményes rehabilitációja.

Dévény Anna rendkívüli személyiségnek számít a mozgásterápiában, korát megelőzve, már 50 évvel ezelőtt nagy hangsúlyt fektetett az izomrendszer és az ínak manuális kezelésére, izomláncolatokban gondolkodott, kereste az izomösszefüggéseket, később fascia rendszerekben gondolkodott, ezt a gyógytornász szakma nem értette. Kidolgozta és folyamatosan fejlesztette a Dévény Speciális manuális technika és analitikus Gimnasztika Módszert, a DSGM-et. Ez a kizárólag saját törvényszerűségei alapján működő rendszer két nagy tevékenységi területet ölel fel: a gyógyítást és a mozgásfejlesztést. A DSGM mind szemléletében, mind gyakorlatában gyökeresen eltér az eddigi mozgás rehabilitációs módszerektől.

Munkássága és újszerű gondolatai, elvei szembe mentek a kor szakmai protokolljával, ezáltal éles ellentétbe került a gyógytornász társadalom sok képviselőjével. Ugyanakkor a nemzetközi kutatók is hozzá hasonló eredményekre jutottak és kutatások sora igazolta Dévény Anna gyakorlatból levont következtetéseit a mozgással, izomláncolatokkal és fasciákkal kapcsolatosan.

Ötvenéves gyógyító munkája során a páciensei nemcsak számos klinikai területről, hanem a profi táncosok világából is érkeztek, bizonyítva, hogy „nincs kétféle út, egy az egészségesnek és egy a sérültnek, az út egyféle, pusztán az elérendő célok eltérőek!” (Dévény Anna).

 

Díjai

2017: Magyar Örökség díj

2015: PRO FAMILIS díj

2014: Magyar Érdemrend Középkeresztje

2013: Budapest I. kerület Díszpolgára

2010: Prima Primissima díj

2003: Batthyány-Strattmann László-díj

1980 Vitray Tamás Siker című műsorának legtöbb közönségszavazattal járó különdíja