Gyermekvizsgálat a DSGM tünettana alapján

Mozgásvizsgálat a DSGM tünettana alapján

A gyermekek mozgásfejlesztésével foglalkozó módszerek egyetértenek abban, hogy a korai kezeléssel lehet a legjobb eredményeket elérni, viszont a kezelést indokló tünetek területén eltérés tapasztalható. A korai tünetek felismerése nem könnyű feladat, hiszen abban az időszakban kell véleményt alkotni a csecsemő mozgásállapotáról, amikor az idegrendszer éretlensége miatt még csak reflexes mozgásai vannak. A korai fejlesztéssel foglalkozó szakemberek gyakran találkoznak megkésett vagy eltérő mozgásfejlődéssel, ebben az esetben is eltérőek a vélemények, hogy szükséges-e a gyermek mozgásfejlődésének megsegítése.

A DSGM tünettana szerinti mozgásvizsgálat célja

A DSGM-kezelések kezdete előtt a csecsemők és kisgyermekek állapotfelmérésen (mozgásvizsgálaton) vesznek részt.

A DSGM tünettana szerinti mozgásvizsgálat a Dévény Anna által kidolgozott egységes vizsgálati protokoll szerint történik, célja a vizsgált csecsemő és kisgyermek mozgásállapotának felmérése az életkorának megfelelően.

A DSGM-szakgyógytornász a csecsemő, kisgyermek aktuális mozgásállapotát, motoros funkcióinak fejlettségét, minőségét, testtartását, izomtónusát felméri és azt a mozgásfejlődési mérföldkövekhez rendelt értékekhez, jellemzőkhöz viszonyítja.

A DSGM tünettana szerinti mozgásvizsgálat menete

A mozgásvizsgálat gerincét a DSGM speciális tünettana szerint történő fizikális vizsgálat jelenti.

A DSGM tünettana szerinti mozgásvizsgálat menete megegyezik a tradicionális gyógytornában használt, illetve a nemzetközi és hazai protokollban elfogadott és alkalmazott SOAP-note rendszerrel:

  • Subjective
  • Objective
    • Inspectio
    • Mozgásvizsgálat
    • Speciális tesztek
    • Palpatio
    • Neurológiai tájékozódás
  • Assesment
  • Plan

 

A DSGM tünettana szerinti mozgásvizsgálat jellemzői

A DSGM tünettana szerinti mozgásvizsgálat megfelel a nemzetközi fizioterápia elvárásainak. Jellemző rá a betegközpontúság, a szülő minden esetben tájékoztatást kap a vizsgálat eredményéről, a kezelés szükségességéről, gyakoriságáról, a várható eredményekről.

A DSGM-szakgyógytornász válaszol a felmerülő kérdésekre, hatékonyan kommunikál, a szülővel megosztja a vizsgálat és a kezelés részleteit. Nagy hangsúlyt fektet a DSGM-szakgyógytornász a szülő edukációjára, segítséget nyújt a szülőnek, hogy milyen módon tudja játékos feladatokkal, gyakorlatokkal segíteni a gyermeke mozgásfejlődését, illetve tanácsokat ad a gyermek gondozása körüli mindennapos tevékenységekkel kapcsolatos problémákra is.

A DSGM-szakgyógytornász időben észreveszi, ha a szülőnek vagy a szülő-gyermek kapcsolatnak szüksége van segítségre pszichológus, szülő-gyermek konzulens, perinatális szaktanácsadó személyében vagy a gyermeket más szakterületen tevékenykedő terapeutához irányítja (tiflopedagógus, szurdopadagógus, gyógypedagógus). Hasonlóan akár az élet első heteiben laktációs szaktanácsadóhoz irányíthatja az édesanyát, amennyiben a csecsemő nehezített táplálása miatt indokoltnak gondolja.

A DSGM tünettana szerinti mozgásvizsgálat eredménye

A mozgásvizsgálat eredményeként megtörténik a fizioterápiás diagnózis felállítása, amiről a szülő egységes mintára készülő DSGM-szakgyógytornászi mozgásvizsgálati lapot kap.

A DSGM-szakgyógytornász a fizioterápiás diagnózis ismeretében megkezdi a megfelelő DSGM-kezelést az adott gyermek életkorához, aktuális állapotához mérten igazodva.